Många representanter på Bon Padel Open

En massa TPC:are gick att hitta på helgens Bon Padel Open! Melvin Faure -07 ställde upp i P16 med Anton Appelgren från Lerums Padel Club och gjorde en riktigt snygg tävling med en vinst och en tuff tre-setare som de tyvärr förlorade efter ett supertiebreak. I P14 hade vi både Alvin Rolander -08 och Joel Felle -08 som gjorde sin tävlingsdebut. Sånt älskar vi! De fick tre grymma matcher i sitt gruppspel och fick känna av hur det är att komma ut på tävling. I Herrar B hade vi Hugo Rydén -04 som representant för Trestad Padel Club som tillsammans med Oscar Autio Tholen -04 från Båstad Padelklubb stod för två starka matcher varav en förlust och en lång, kaotisk tre-setare som slutade i vinst efter supertie, 7-5 4-6 10-3.

Så kul att se så pass många av våra ungdomar vara ute och tävla! Grattis till fina prestationer.

Rulla till toppen